• Hľadáte psychologickú pomoc v Košiciach? Rada Vám pomôžem s akýmkoľvek problémom.
  • 0911 265 152
  • demkova.psycholog@gmail.com
    Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.
    • Domov
    • O mne
    • Psychologické služby
    • Cenník služieb
    • GDPR
    • Kontakt
    • Referencie
    • Články
    Hypnóza a úzkosť, možnosti liečby.
    Hypnóza a úzkosť – možnosti liečby
    1. mája 2020

    Hypnoterapia – čo to je a na čo sa používa?

    Hypnoterapia. Čo to je a na čo sa používa.

    Výskumy ukazujú, že hypnoterapia môže poskytnúť celý rad výhod pre množstvo psychologických, fyzických a behaviorálnych ťažkostí a stavov.

    Čo je hypnoterapia?

    Hypnoterapia, tiež označovaná ako riadená hypnóza, je forma psychoterapie, ktorá využíva relaxáciu, extrémnu koncentráciu a intenzívnu pozornosť na dosiahnutie zvýšeného stavu vedomia alebo všímavosti. Inými slovami, jedinec je v „tranze“ , alebo má zmenený stav vedomia. Táto forma terapie sa považuje za alternatívnu medicínu s cieľom využitia mysle na zredukovanie alebo zníženie rôznych problémov ako sú psychické ťažkosti, fóbie, nezdravé, deštruktívne alebo nebezpečné návyky (napr. fajčenie alebo pitie alkoholu). Cieľom hypnoterapie je vytvoriť pozitívnu zmenu u jednotlivca, zatiaľ čo on je v hlbokom, relaxovanom stave podobnom spánku.

    Využíva sa hypnóza v psychoterapii?

    Odpoveď je áno, občas. Ak sa rozhodneme konkretizovať, hypnóza je forma hypnoterapie, ktorá je formou psychoterapie. Počas terapeutického stretnutia sa niekedy využíva hypnóza – hypnoterapia, ktorá slúži na relaxáciu. V tejto situácii certifikovaný terapeut uvedie klienta do hypnotického stavu aby mohol otvorene a bezpečne preskúmať bolestivé, traumatické a potláčané spomienky, ktoré bývajú skryté pred vedomou mysľou. Táto zmena vedomia môže pomôcť niektorým pacientom pozerať sa na skutočné situácie, pocity a udalosti v inom svetle. Ako príklad môžeme uviesť problémy vo vzťahoch, nervozitu, strach, pracovné konflikty či chronickú bolesť. Počas hypnózy sa jednotlivec stáva otvorenejší návrhom hypnoterapeuta či psychológa. Výsledkom je pozitívna zmena, ktorú dokáže jednotlivec urobiť vo svojom živote.

    Kde sa využíva hypnoterapia ?

    Hypnoterapia sa používa na liečbu širokého spektra stavov, problémov a nežiaduceho/nezdravého správania, ako napríklad:

    • fóbie

    • závislosti

    • konflikty vo vzťahoch (rodina, práca)

    • poruchy spánku

    • úzkosť

    • depresia

    • posttraumatická stresová porucha (PTSD)

    • smútok a strata milovaného

    • odvykanie od fajčenia

    • chudnutie

    Kto vykonáva hypnózu?

    Hypnózu môžu vykonávať certifikovaní hypnoterapeuti – psychoterapeuti, psychológovia, lekári, psychiatri. Je dôležité overiť si certifikáciu, odbornosť u odborníka, pre ktorého sa rozhodnete v prípade hypnózy, (hypnoterapia). Služby hypnoterapie žiaľ poskytujú už aj ľudia bez potrebného psychologického či medicínskeho vzdelania.

    Čo sa deje počas hypnózy?

    Počas hypnózy certifikovaný hypnoterapeut alebo psychológ používa sprievodné relaxačné techniky na vyvolanie pocitu extrémnej relaxácie, sústredenia a koncentrácie s cieľom pomôcť klientovi dosiahnuť zvýšený stav vedomia.

    Aké metódy sa bežne využívajú pri hypnoterapii?

    Dve hlavné metódy, ktoré sa využívajú sú: analýza a navrhovaná terapia.

    Aká je to navrhovaná terapia ?

    Navrhovaná terapia závisí od schopnosti jednotlivca reagovať na návrhy a pokyny hypnoterapeuta, zatiaľ čo je v hypnotickom stave. Táto metóda sa bežne používa na kontrolu alebo zastavenie nechceného či nezdravého správania, ako je napríklad fajčenie, hranie hazardných hier, hryzenie nechtov či nadmerné stravovanie. Štúdie ukazujú, že hypnoterapia je prínosom aj pre osoby s chronickou bolesťou. Podľa výskumov vychádza najavo, že navrhovaná terapia môže zlepšiť pozitívne a zdravé správanie, ako je seba-motivácia či sebavedomie. Táto metóda môže navyše pomôcť klientom „odhaliť“ koreň problému alebo symptómu, napríklad koreň sociálnej úzkosti, depresie alebo traumy v minulosti. Je dôležité pochopiť, že pocity alebo spomienky spojené s traumou majú tendenciu sa „schovávať“ v nevedomej pamäti, aby si človek nepamätal (na vedomej úrovni) traumu, ktorú zažil v minulosti.

    Čo je analýza v hypnoterapii ?

    Na druhej strane sa analýza ukázala ako mimoriadne účinná pri „hľadaní hlboko“ v podvedomí s cieľom získať potláčané spomienky alebo minulé traumy, ktoré by mohli spôsobiť psychické ťažkosti, rôzne ťažké stavy duševného zdravia či  problematické správanie. Táto metóda je tiež označovaná ako regresná terapia, ktorá má prieskumnú povahu. V skutočnosti je cieľom analýzy určiť hlavnú príčinu, problém alebo poruchu či prejav úzkosti klienta. Počas analýzy terapeut najprv hypnotizuje klienta tým, že ho uvedie do uvoľneného stavu. Následne mu pomôže preskúmať minulé udalosti v jeho živote. Touto cestou sa snažíme odhaľovať nevedomé spomienky jednotlivca, ktoré nadväzujú na konkrétnu udalosť – hypnoterapia. 

    Mali by sme si nájsť hypnoterapeuta ?

    To či sa rozhodnete práve pre hypnoterapiu závisí len od Vás, je potrebné to však v úvode prebrať s odborníkom. Pravda je, že hypnoterapia sa začína využívať pri riešení psychických problémov. V skutočnosti sa stala len nedávno alternatívou liečbou pre ľudí, ktorí chcú prelomiť zlé návyky, konfrontovať minulé traumy, pamätať si na veci, ktoré ich myseľ úmyselne „zabudla“, zmierniť chronickú, emocionálnu či fyzickú bolesť a eliminovať tak stres v životoch. Napriek tomu výskum ukazuje, že táto alternatívna liečba psychoterapiou sa môže ukázať ako mimoriadne prospešná pre celý rad psychických, fyzických a behaviorálnych problémoch.

    Je však potrebné podotknúť, že hoci sa hypnoterapia považuje za doplnkovú alebo alternatívnu liečbu, stále ide o vysoko regulovanú formu psychoterapie, ktorá sa niekedy používa na pomoc ľuďom, aby lepšie zvládali nepríjemné či bolestivé udalosti. Taktiež sa môže využiť aj na zmiernenie fyzických, duševných, emocionálnych, behaviorálnych (fajčenie, závislosť, strata hmotnosti alebo hryzenie nechtov) a psychických symptómov (stres, úzkosť, ADHD, PTSD, fóbie a depresia), aby jednotlivci (mladí aj starí) mohli žiť šťastný a produktívny život. Musíme doplniť, že u niektorých ľudí bola preukázaná účinnosť terapie pri liečení závislostí. Skutočným cieľom hypnoterapie je v konečnom dôsledku pomôcť jednotlivcom rozvíjať hlbšie porozumenie samých seba.

    Zobrazenia článku: 1 741

    Odporúčané články

    Vaginizmus. Viete sa ho zbaviť.
    30. novembra 2022

    Vaginizmus – viete sa ho zbaviť


    Čítať
    Sexuálne problémy u žien a hypnoterapia.
    23. mája 2022

    Sexuálne problémy u žien a hypnoterapia


    Čítať
    transgender
    8. marca 2022

    Transgender: často kladené otázky a odpovede


    Čítať

    Ďakujem za návštevu stránky.

    Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.

    „Nasleduj svoje srdce, ale nezabudni si so sebou zobrať aj svoj mozog.“

    Alfred Adler

    Máte otázky?


    0911 265 152

    demkova.psycholog@gmail.com


    Kontaktný formulár

    Adresa


    Poliklinika Staré Mesto
    Mäsiarska 27
    040 01 Košice


    Zobraziť mapu
    © 2019 psycholog-kosice.eu. Všetky práva vyhradené. Vytvorené web4you.sk