Hypnoterapia – čo to je a na čo sa používa?
1. mája 2020Ako zvládnuť úzkosť počas koronavírusu
1. mája 2020Úzkosť postihuje každý rok približne 40 miliónov Američanov. Úzkostné poruchy sa považujú za najčastejšie vyskytujúce sa duševné choroby v USA. Inak tomu nie je ani na Slovensku. Okrem štandardných postupov liečby úzkosti dnes existujú a využívajú sa stále viac aj tie menej známe, akou je napríklad aj hypnóza. Prinášame Vám viac o tom ako je možné iečiť úzkosť aj pomocou hypnózy.
Môže hypnóza vyliečiť úzkosť?
V dnešnej dobe však už existuje mnoho rôznych spôsobov liečby úzkosti a úzkostných porúch:
• kognitívno-behaviorálna terapia
• expozičná terapia
• farmakologická liečba
Niektorí ľudia sa i napriek tomu rozhodnú pracovať so svojou úzkosťou alternatívnymi spôsobmi liečby. Hypnóza je jedna z možností ako liečiť úzkosť.
Čo je hypnóza?
V porovnaní s tým, čo môžeme vidieť vo filmoch, hypnóza prebieha v skutočnosti úplne inak. Terapeut riadi celkový proces, no nikdy neovláda myseľ. Počas hypnózy sa podrobujeme procesu, ktorý nám pomáha uvoľniť sa a sústrediť sa na našu myseľ. Tento stav je podobný spánku, aj napriek tomu, že naša myseľ je v hypnóze veľmi sústredená a spôsobilá reagovať na podnety. V tomto uvoľnenom stave sme schopnejší zamerať sa na naše podvedomie. To nám umožňuje preskúmať niektoré z hlbších problémov, ktorými sa práve zaoberáme alebo ktoré nás aktuálne trápia.
Hypnóza sa využíva na:
• skúmanie a spracovanie potlačených spomienok
• odstránenie závislosti, zlepšenie rôznych návykov
• uvoľnenie, odstránenie fyzických (somatických) a psychických ťažkostí
Aké sú výhody použitia hypnózy na liečbu úzkosti?
Aj keď hypnoterapia nie je tak všeobecne známa ako psychoterapia či farmakologická liečba úzkosti, vedci neustále skúmajú jej účinky. Hypnoterapia môže mať výrazný vplyv na stav duševného zdravia, ako je napríklad úzkosť, posttraumatická stresová porucha (PTSD) či depresia. V jednej zo štúdií z roku 2016 vedci skúmali činnosť mozgu ľudí, ktorí sa zúčastňovali riadených hypnotických sedení. Zistili, že mozog, ktorý podstupuje pravidelne hypnoterapiu vykazuje isté zmeny – cieľavedomú pozornosť, väčšiu fyzickú a emocionálnu kontrolu.
Môže sa hypnóza používať aj na liečbu úzkosti?
Povedzme, že máme strach z lietania. Počas hypnoterapie terapeut sprostredkuváva klientovi podnety, kým je v hypnotickom stave. V tomto stave sa myseľ stáva otvorenejšou pre rôzne podnety. To umožňuje terapeutovi vsugerovať klientovi pocit pohodlia a istoty aj pri nasledujúcich situáciách v bežnom živote (napr. pri nasledujúcom lietaní). Z dôvodu uvoľneného stavu, v ktorom sa práve klient nachádza, je omnoho ľahšie vyhnúť sa nepríjemných pocitom, ktoré sú s úzkosťou spojené.
Príklady príznakov úzkosti:
• lapanie po dychu
• zvýšená srdcová frekvencia
• svalové napätie
• podráždenosť
• pocit nervozity v žalúdku
Hypnoterapia by sa mala používať ako doplnková liečba ku kognitívno-behaviorálnej terapii. Ak však na liečbu úzkosti používame hypnózu, môže to mať podobné účinky ako meditácia. Hypnotická indukcia pomáha dostať sa do uvoľneného stavu, rovnako ako meditácia. Tento stav sa môže použiť na riešenie úzkosti či fóbie.
Čo potrebujeme vedieť pred vyskúšaním hypnózy?
Použitie hypnoterapie na liečbu úzkosti sa považuje za veľmi bezpečné. Prvá rozhodujúca vec, ktorá sa považuje za veľmi dôležitú pri výbere hypnoterapeuta je kvalifikácia odborníka. Je potrebné vyhľadať certifikovaného odborníka v oblasti duševného zdravia, napríklad psychológa, psychoterapeuta, psychiatrického lekára alebo lekára, ktorý je tiež hypnoterapeutom. Účinný celkový liečebný plán by mal zahŕňať niekoľko spôsobov (prístupov) a hypnoterapia je len jedným z mnohých klinicky účinných nástrojov, ktoré pomáhajú liečiť úzkosť. Ak terapeut odhalí traumu počas hypnoterapie, musí vedieť ako ju liečiť, ako s ňou pracovať. Inými slovami, vzdelanie a školenie na diagnostikovanie a liečenie stavov duševného zdravia je kľúčovou súčasťou úspechu hypnoterapie.