• Hľadáte psychologickú pomoc v Košiciach? Rada Vám pomôžem s akýmkoľvek problémom.
  • 0911 265 152
  • demkova.psycholog@gmail.com
    Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.
    • Domov
    • O mne
    • Psychologické služby
    • Cenník služieb
    • GDPR
    • Kontakt
    • Referencie
    • Články
    Ako zvládnuť úzkosť
    Hypnóza a hypnoterapia, mýty a účinnosť
    20. septembra 2021
    transgender
    Transgender: často kladené otázky a odpovede
    8. marca 2022

    Vojna na Ukrajine: tipy ako zvládnuť úzkosť

    Ako zvládnuť úzkosť

    Ako zvládnuť úzkosť a vysporiadať sa s aktuálnou situáciou je v týchto dňoch snaha mnohých ľudí. Po týždňoch neistoty sme už niekoľko dní vystavení zdrvujúcim správam, že Rusko spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Dôsledky sú desivé.

    Vplyv na našu psychiku

    Táto situácia nastáva v čase, keď sa konečne začínajú uvoľňovať pandemické opatrenia, ktoré v nás dlhodobo vyvolávali úzkosť. No namiesto toho, aby sme si mohli vydýchnuť, čelíme opäť nepríjemných, až tiesnivým pocitom. Pociťujeme bezmocný strach a úzkosť z problémov, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu. Prinášame vám preto pár tipov ako zvládnuť úzkosť. 

    Pocit bezmocnosti z čokoľvek môže prispievať k pocitom stresu a úzkosti, ktoré práve teraz všetci zažívame. Udalosti vo svete okolo nás v nás môžu vzbudzovať obavy a neistotu z budúcnosti. Môžeme sa cítiť bezmocne a beznádejne, pretože mnohé udalosti sú mimo našej kontroly. To v nás môže vyvolať výrazný nával úzkosti, ktorého sme boli svedkami aj počas pandémie koronavírusu.

    Čo s tým môžeme urobiť? Ako vieme zvládnuť úzkosť?

    Hoci nemáme vplyv na politickú situáciu na Ukrajine, môžeme zmeniť spôsob, akým reagujeme na udalosti a okolnosti, ktoré sú mimo našej kontroly. Pokiaľ ide o zvládanie týchto úzkostí v nadchádzajúcich mesiacoch, existuje niekoľko menších techník. Tieto techniky môžeme použiť v momente, keď cítime, že sa úzkosť dostáva do popredia. Sem patria relaxačné techniky, ako je hlboké, sústredené dýchanie a vedomé aktivity, ako je chôdza a jóga.

    Niekoľko jednoduchých techník a tipy, ktoré nám pomôžu zvládnuť úzkosť

    • Dávajte pozor na katastrofické myslenie. V situácii, ako je táto, môže byť ľahké skĺznuť do katastrofického myslenia (premýšľať o najhorších scenároch). Navrhujeme pokúsiť sa rozpoznať všetky katastrofické scenáre, ktoré by ste mohli vytvárať vo svojej mysli. Pripomeňte si, že negatívne myšlienky sú vedľajším produktom vašej mysle a nemusia nevyhnutne reprezentovať realitu.

    • Buďte prítomný v danom okamihu. Namiesto premýšľania o tom, čo by sa mohlo v budúcnosti pokaziť, je dobré ostať v prítomnom okamihu. Každodenné praktizovanie krátkej meditácie všímavosti nám môže pomôcť lepšie si uvedomiť svoje myšlienky a pocity. Zamerajte sa na to, čo je tu a teraz.

    • Snažte sa neskrolovať sociálne siete. Obmedzte svoj čas strávený na sociálnych sieťach a sledovaním správ. Obe činnosti môžu zosilniť úzkosť a byť obzvlášť silným spúšťačom, ak ste niekto, kto už zápasí s každodennými starosťami.

    • Zapisujte si svoje myšlienky. Zapisovanie našich pocitov môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť. Prenesenie našich pocitov na papier nám ich pomôže odstrániť z hlavy, mysle. Zároveň nás povzbudí, aby sme videli naše myšlienkové vzorce, aby sme zistili, či ich môžeme zdravým spôsobom spochybňovať.

    “Zamerajte sa na prítomnosť, myšlienky venujte tomu, čo je tu a teraz.”

    • Obráťte sa na svoje zmysly. Keď bojujete so stresom, odporúčame urobiť niečo, čo aktivuje naše zmysly, ako je varenie alebo aromaterapia. Pomáha nám to preniesť sa do daného okamihu a dáva nám to priestor na upokojenie.

    • Nájdite spúšťače úzkosti. Ak vieme, čo spúšťa našu úzkosť, vieme prevziať kontrolu nad tým, čomu sa vystavujeme (jedlo, miesta, ľudia alebo spomienky).

    Úzkosť má vplyv na spánok. Spánok je dôležitý pre emocionálnu rovnováhu. Snaha o optimálny spánok podporí teda zvládanie úzkosti, rovnako ako konzumácia výživnej stravy a pohyb tela. Mali by sme tiež dbať na to, aby sme si udržali zdravú myseľ, a to mentálnym tréningom, ktorý nám vyhovuje. Môže to byť meditácia, všímavosť alebo skúmanie prírody.

    • Vypracujte si plán zvládania. Spojenie s priateľmi a rodinou a zdieľanie vašich obáv môže pomôcť zmierniť stres.

    Navrhujeme použiť sústredenie, ktoré môžete robiť kdekoľvek a kedykoľvek, kedy si na chvíľu sadnete. Nadýchnite a vydýchnite a sústreďte sa na svoj dych, aby ste sa skontrolovali sami. Potom si vyberte farbu a rozhliadnite sa okolo seba, aby ste identifikovali predmety tejto farby. To vás upokojí a odvedie vás od obáv a negatívneho myslenia.

    • Vyhľadajte odbornú pomoc. To, ako sa cítite pri súčasných udalostiach, je pravdepodobne normálna a úplne prirodzená ľudská reakcia. Ak sa však obávate o svoje duševné zdravie a stupňujúcu sa úroveň úzkosti, zvážte aj iné možnosti.

    Niekedy je prínosné porozprávať sa aj s nejakým odborníkom. Je dobré si uvedomiť, že niekedy vám môže profesionálna podpora poskytnúť efektívne nástroje a techniky. Hlavne ak príznaky úzkosti negatívne ovplyvňujú váš každodenný život. Nemá zmysel trpieť sám a v tichosti. 

    Zobrazenia článku: 942

    Odporúčané články

    Vaginizmus. Viete sa ho zbaviť.
    30. novembra 2022

    Vaginizmus – viete sa ho zbaviť


    Čítať
    Sexuálne problémy u žien a hypnoterapia.
    23. mája 2022

    Sexuálne problémy u žien a hypnoterapia


    Čítať
    transgender
    8. marca 2022

    Transgender: často kladené otázky a odpovede


    Čítať

    Ďakujem za návštevu stránky.

    Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.

    „Nasleduj svoje srdce, ale nezabudni si so sebou zobrať aj svoj mozog.“

    Alfred Adler

    Máte otázky?


    0911 265 152

    demkova.psycholog@gmail.com


    Kontaktný formulár

    Adresa


    Poliklinika Staré Mesto
    Mäsiarska 27
    040 01 Košice


    Zobraziť mapu
    © 2019 psycholog-kosice.eu. Všetky práva vyhradené. Vytvorené web4you.sk