Vaginizmus – viete sa ho zbaviť
30. novembra 2022HRV biofeedback – kvalitnejší život bez stresu
8. júna 2023Ako zvládať stres? Skúste HRV biofeedback terapiu
Ako zvládať stres a udržať sa dlhodobo v pokojovom nastavení? Skúste naše odporúčania a dostaňte pod kontrolu vaše prežívanie. Ak nové stresory spochybňujú vašu schopnosť vyrovnať sa alebo ak opatrenia starostlivosti o seba jednoducho nezmierňujú váš stres, možno budete musieť hľadať posily vo forme terapie alebo poradenstva. Terapia môže byť tiež dobrým nápadom, ak sa cítite ohromení alebo uväznení, ak sa nadmerne obávate, alebo ak máte problémy s vykonávaním každodenných rutín alebo s plnením povinností v práci, doma alebo v škole. Odborníci alebo terapeuti vám môžu pomôcť identifikovať zdroje vášho stresu a naučiť sa nové nástroje ako zvládať stres.
Aktivita na prvom mieste
Prakticky každá forma fyzickej aktivity môže pôsobiť ako odbúravač stresu. Aj keď nie ste športovec alebo nie ste vo forme, cvičenie môže byť stále dobrým prostriedkom na odbúranie stresu. Fyzická aktivita je základnou možnosťou ako zvládať stres. Môže napumpovať vaše endorfíny a ďalšie prírodné nervové chemikálie, ktoré zvyšujú váš pocit pohody. Cvičenie môže tiež preorientovať vašu myseľ na pohyby vášho tela, čo môže zlepšiť vašu náladu a pomôcť zbaviť sa denného podráždenia. Zvážte prechádzky, jogging, záhradkárčenie, upratovanie, bicyklovanie, plávanie, vzpieranie alebo čokoľvek iné, čo vás rozhýbe.
Zdravá strava
Zdravá strava je dôležitou súčasťou starostlivosti o seba. Snažte sa jesť rôzne druhy ovocia a zeleniny a celozrnné výrobky. Aj to čo do seba prijímame, môže ovplyvniť úroveň a zvládanie stresu.
Ako zvládať stres? Vyhnite sa nezdravým návykom
Niektorí ľudia sa môžu vyrovnávať so stresom tým, že pijú príliš veľa kofeínu alebo alkoholu, fajčia, príliš veľa jedia alebo užívajú nelegálne látky. Tieto návyky môžu poškodiť vaše zdravie. Ak chcete vedieť ako primerane zvládať stres, skúste obmedziť zlozvyky a zamerajte sa na zdravší životný štýl.
Meditácia
Počas meditácie sústredíte svoju pozornosť a stíšite prúd neusporiadaných myšlienok, ktoré môžu napĺňať vašu myseľ a spôsobovať stres. Meditácia môže navodiť pocit pokoja, pokoja a rovnováhy, ktorý môže byť prínosom pre vašu emocionálnu pohodu a vaše celkové zdravie. Meditačné cvičenia sú skvelým pomocníkom ak neviete ako zvládať svoj stres. Riadenú meditáciu, riadené zobrazovanie, vizualizáciu a iné formy meditácie môžete praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek, či už ste na prechádzke, idete autobusom do práce alebo čakáte v ordinácii lekára. Môžete tiež vyskúšať hlboké dýchanie kdekoľvek.
Smejte sa viac
Ako zvládať stres? Dobrý zmysel pre humor nedokáže vyliečiť všetky neduhy, no môže vám pomôcť cítiť sa lepšie, aj keď si musíte svojou nevrlosťou vynútiť falošný smiech. Keď sa smejete, odľahčuje to nielen vašu duševnú záťaž, ale spôsobuje aj pozitívne fyzické zmeny vo vašom tele. Smiech sa rozhorí a potom schladí vašu stresovú reakciu. Takže si prečítajte nejaké vtipy, povedzte nejaké vtipy, pozrite si komédiu alebo sa stretnite so svojimi vtipnými priateľmi. Alebo vyskúšajte jogu smiechu.
Spojte sa s ostatnými
Keď ste v strese a podráždení, môže byť vaším inštinktom izolovať sa. Ako na stres? Namiesto toho radšej oslovte rodinu a priateľov a vytvorte sociálne kontakty. Sociálny kontakt je dobrým prostriedkom na zmiernenie stresu, pretože môže ponúknuť rozptýlenie, poskytnúť podporu a pomôcť vám tolerovať životné vzostupy a pády. Takže si urobte prestávku na kávu s priateľom, pošlite e-mail príbuznému alebo navštívte svoje miesto uctievania. Máte viac času? Zvážte dobrovoľníctvo pre charitatívnu skupinu a pomôžte si pri pomoci druhým.
HRV biofeedback terapia
Prevzatím kontroly nad dýchaním môžete získať nepriamu kontrolu nad svojou srdcovou frekvenciou. Prastará rada zhlboka sa nadýchnuť, keď sa cítite ohromení, má za sebou veľa vedy.
HRV biofeedback terapia je tréning variability srdcovej frekvencie. Slúži na liečbu rôznych porúch a zvýšenie výkonnosti. Mnohé súčasné výskumy potvrdzujú, že kardiorespiračný nácvik pomáha na rôznorodé stavy: astma, cyklické vracanie, opakujúce sa bolesti brucha, fibromyalgia, srdcová rehabilitácia, hypertenzia, chronická bolesť svalov, tehotenstvom indukovaná hypertenzia, depresia, úzkosť, PTSD, nespavosť a výkonnosť, a v neposlednom rade vás môže naučiť techniku ako zvládať stres.
Ako zvládať stres pomocou HRV biofeedback terapie?
Procedúra HRV biofeedback pozostáva zo spätného získavania údajov o srdcovej frekvencii tep po tepe počas tréningu. Tréning spočíva v pomalom dýchaní, kedy sa človek snaží pomocou dýchania vytvoriť krivku podobnú sínusovým vlnám s vrcholmi a údoliami. Variabilita srdcovej frekvencie je odchýlka v časových intervaloch medzi po sebe nasledujúcimi údermi srdca spriemerovaná v priebehu času. Váš tep sa zrýchli pri nádychu a spomalí pri výdychu.
Veľké zvýšenie srdcovej frekvencie počas nádychu a veľké zníženie srdcovej frekvencie počas výdychu spôsobí väčšiu variabilitu srdcovej frekvencie a flexibilitu srdcového autonómneho nervového systému, čo ponúka viacero zdravotných výhod. Čím väčšia je veľkosť kolísania alebo zmien srdcovej frekvencie medzi údermi, tým citlivejšie a schopnejšie sú fyziologické reflexy, ktoré pomáhajú kontrolovať váš autonómny nervový systém. Vášmu autonómnemu nervovému systému tak umožníte efektívnejšie riadiť vaše telesné procesy, vrátane, čo je najdôležitejšie, regulácie krvného tlaku.
Ako zvládať stres? HRV je indikátorom zraniteľnosti voči stresu a chorobám, ako aj schopnosti človeka adaptovať sa a zotaviť sa zo stresu. Človek s vyššou HRV je lepšie chránený pred negatívnymi následkami stresu. Nízka variabilita srdcovej frekvencie zvyšuje vašu zraniteľnosť voči stresu a náchylnosť na choroby. Preto výbornou voľbou na zvládanie stresu a záťaže je nepochybne HRV biofeedback tréning.
Skúste HRV biofeedback terapiu aj vy a naučte sa zvládať nielen stres, ale zlepšite aj svoj celkový psychický stav!