5 spôsobov ako dosiahnuť orgazmus
25. augusta 2021Vojna na Ukrajine: tipy ako zvládnuť úzkosť
2. marca 2022Hypnóza a hypnoterapia, mýty a účinnosť
Hypnoterapia je doplnková technika, ktorá využíva hypnózu na pomoc pri liečbe špecifických symptómov alebo zdravotných stavov. Hypnoterapia funguje spôsobom, že terapeut navodzuje hypnotický stav pomocou bdelého vedomia, ktoré umožňuje ľuďom odpútať sa od vonkajšieho sveta a sústrediť sa na vnútorné skúsenosti.
Hypnoterapia sa používa ako súčasť liečebného plánu pre fóbie a iné úzkostné poruchy. Využíva sa aj na zvládnutie bolesti, chudnutie, odvykanie od fajčenia a na mnohé iné problémy. Formálne skúmania terapeutického použitia hypnózy sa začali koncom 17. storočia, ale vedeckú hodnovernosť získali až nedávno. Moderní vedci skúmajú, ako je možné hypnózu využiť, aké ťažkosti dokáže liečiť a ako účinne ju možno porovnať s inými spôsobmi liečenia. Prinášame vám viac informácii o jej účinnosti, výhodách a nevýhodách a mýtoch súvisiacich s hypnoterapiou.
Ako hypnoterapia funguje?
Počas hypnoterapie sú ľudia vedení procesom navodenia stavu podobnému hlbokej meditácie či uvoľneniu, ktorý im pomôže zamerať sa na svoju myseľ, pohotovejšie reagovať na rôzne podnety a hlboko sa uvoľniť. Hypnoterapia využíva zvýšené povedomie o hypnotickom stave, aby Vám pomohla zamerať sa na váš problém.
Hypnoterapia využíva nasledujúce techniky:
• Relaxácia: hypnoterapeut vás bude viesť k tomu, aby ste si seba skúsili predstaviť v stave pokoja a relaxácie, aj keď stojíte tvárou v tvár problematickému správaniu alebo objektu svojho strachu.
• Návrh: hypnoterapeut vám môže navrhnúť zmeny v správaní, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť ťažkosti. Môžete byť napríklad naučení vidieť sa ako podporný poradca počas fóbickej reakcie a tak sa naučíte dôverovať sebe a svojej schopnosti situáciu veľmi dobre zvládnuť.
• Schopnosť všetko zvládnuť: terapeut vás môže naučiť určité kognitívno-behaviorálne zvládacie stratégie, ako napríklad riadenie svojich predstáv a STOP! technika, ktorú môžete použiť pri konfrontácii so strachom alebo obavami.
• Skúmanie minulých skúseností: môžete byť dokonca povzbudení hovoriť o tom, kedy ste prvýkrát zažili správanie alebo problém, ktorý sa pokúšate prekonať a ako ste sa v tej chvíli cítili.
S čím pomáha hypnoterapia?
Existuje mnoho rôznych dôvodov, prečo by človek mohol chcieť vyskúšať hypnoterapiu. Výskumy poukazujú na viacero ťažkostí, kedy môže hypnoterapia pomôcť a byť užitočná.
• Chronická bolesť
• Nauzea a vracanie súvisiace s chemoterapiou
• Bolesť pri pôrode, zubných zákrokoch alebo chirurgickom zákroku
• Kožné ochorenia ako je psoriáza a bradavice
• Príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS)
• Príznaky poruchy pozornosti/hyperaktivity (ADHD)
Hypnoterapiu môžu používať aj licencovaní lekári a psychológovia pri liečbe stavov, ako sú napríklad úzkostné poruchy, depresia, poruchy príjmu potravy a posttraumatická stresová porucha (PTSD). Hypnoterapia môže byť tiež nápomocná pri zmene,alebo znížení problémového správania. Z tohto dôvodu sa niekedy používa nato, aby sa pomohlo ľuďom prestať fajčiť, schudnúť či mať kvalitnejší spánok.
Výhody hypnoterapie
Niektorí ľudia môžu pri hypnoterapii zaznamenať dramatické výsledky. V iných prípadoch sa ľudia môžu cítiť veľmi uvoľnene. Niektoré z výhod hypnoterapie môžu zahŕňať:
• Vedomie: mnohí ľudia zostanú počas celej skúsenosti plne informovaní, to znamená, že si pripomínajú všetko čo sa deje, ba dokonca sú schopní viesť hypnózu. Iní ľudia môžu zažiť stavy relaxácie, ktoré sú také hlboké, že sa dokonca môžu cítiť oddelení od toho, čo sa deje.
• Zameranie: väčšinu času nás rozptyľuje naše okolie. Bez ohľadu nato, či je to televízia, vaše deti, ktoré vyžadujú pozornosť alebo váš partner, ktorý chce s vami hovoriť, preto obvykle môže byť náročné sa plne sústrediť len na seba. Naše vedomé myslenie je preplnené. Môžete sa obávať zaplatenia účtu, mať obavy z nadchádzajúceho projektu alebo plánovania dnešnej večere. Terapeutické sedenie je určené nato, aby prelomilo tieto každodenné starosti a umožnilo vám úplne sa zamerať na daný problém.
• Relaxácia: v hypnotickom stave ste hlboko uvoľnení. Vaša vedomá myseľ je stíšená, čo umožňuje vašej nevedomej mysli zamerať sa hlboko na váš problém. Ste tiež pokojnejší, a preto vnímavejší voči svojim problémom alebo strachom.
Väčšina hypnoterapeutov používa sériu upokojujúcich výrokov, ako napríklad „ste v bezpečí“ a „nikto vám nemôže ublížiť“, aby svojich klientov uistili, že počas hypnózy môžu objektívne čeliť svojim problémom bez panickej reakcie.
Efektívnosť hypnoterapie
Účinnosť a vplyv hypnoterapie sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca a spôsobu použitia liečby. Aj keď môže ľuďom pomôcť vyrovnať sa s problémami súvisiacimi so stresom a úzkosťou, môže sa najlepšie uplatniť, ak sa používa spolu s liečbou prvej línie, ako je kognitívna behaviorálna terapia , prípadne kombinovaná spolu s liekmi.
Čo je potrebné zvážiť?
Aj keď je hypnoterapia vo všeobecnosti bezpečná a dobre tolerovaná, neznamená to, že nepredstavuje potenciálne riziká, ako napríklad:
• Hypnoterapia môže v niektorých prípadoch vyvolať falošné, alebo skreslené spomienky
• Ľudia, ktorí sú veľmi sugestívni, môžu mať v hypnóze znížený pocit osobnej kontroly
• Niektorí ľudia môžu pociťovať vedľajšie účinky, ako je úzkosť, bolesti hlavy, alebo závrat
• Hypnoterapia nemusí byť vhodná pre ľudí, ktorí majú príznaky psychózy, ako sú halucinácie a bludy
Z týchto dôvodov je dôležité, aby ste sa vždy najskôr poradili so svojim terapeutom, než sa rozhodnete hypnoterapiu vyskúšať. Hypnoterapiu podstupujte iba pod dohľadom a vedením kvalifikovaného odborníka.
Mylné predstavy o hypnoterapii
Hypnoterapia je stále považovaná za kontroverznú, pretože mnoho odborníkov v oblasti duševného zdravia spochybňuje jej účinnosť. O hypnoterapii existuje množstvo mýtov a mylných predstáv, ktoré môžu ovplyvniť pohľad ľudí na tento terapeutický nástroj.
• Hypnoterapia je často zamieňaná s fázovou hypnózou. Fázoví hypnotizéri sú výkonní umelci, ktorí vynikajúco čítajú ľudí. Hľadajú extrovertov, ktorí predvedú skvelú show pre dav. Je otázne, či sú ich poddaní skutočne hypnotizovaní alebo sú iba ochotní súhlasiť s niekedy poburujúcimi návrhmi javiskového hypnotizéra.
• Hypnoterapia nespôsobí, že zabudnete, čo sa stalo. Budete si pamätať veci, ktoré sa dejú počas vášho hypnotického stavu, nebudete spať ani nebudete v bezvedomí a hypnotický stav budete môcť kedykoľvek ukončiť.
• Hypnoterapia nespôsobí stratu kontroly. Počas hypnoterapie zostanete pod kontrolou. Nie je možné, aby vás niekto nútil robiť čokoľvek proti vašej vôli, dokonca, ani pod hypnózou. Budete naladení na prácu, ktorú máte po ruke, a tak nemusíte venovať pozornosť svojmu okoliu, ale vždy budete mať na starosti svoje vlastné činy, či správanie.
• Byť hypnotizovateľným neznamená, že ste menej inteligentní. Zatiaľ čo niektorí ľudia veria, že ich nemožno hypnotizovať, výskum naznačuje, že väčšina ľudí je do určitej miery hypnotizovateľná. Len asi 10% ľudí je ťažké alebo nemožné hypnotizovať.