• Hľadáte psychologickú pomoc v Košiciach? Rada Vám pomôžem s akýmkoľvek problémom.
  • 0911 265 152
  • demkova.psycholog@gmail.com
    Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.
    • Domov
    • O mne
    • Psychologické služby
    • Cenník služieb
    • GDPR
    • Kontakt
    • Referencie
    • Články
    Terapia hrou. Ako pomáha deťom?
    Terapia hrou – ako pomáha deťom?
    2. marca 2021
    5 spôsobov, ako dosiahnuť orgazmus.
    5 spôsobov ako dosiahnuť orgazmus
    25. augusta 2021

    10 tipov ako poraziť úzkosť počas koronavírusu

    10 tipov, ako poraziť úzkosť počas covidu.

    Úzkosť môže pociťovať každý z nás. O to viac, ak sa ocitneme v novej situácií, ktorá v nás vyvoláva strach a neistotu. Práve prepuknutie koronavírusu (COVID-19) v nás môže vyvolať úzkosť, môže spôsobiť, že sa budeme cítiť úzkostne, vystresovane, znepokojene, smutne, nudne, osamelo či frustrovane. Každý prežíva rôzne emócie. Je dôležité mať na pamäti, že je v poriadku, cítiť sa takto. U väčšiny z nás tieto ťažké pocity časom pominú.

    Prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu postarať sa o svoje duševné zdravie a pohodu v čase neistoty. Tieto tipy vám môžu pomôcť predísť úzkosti aj počas obdobia koronavírusu.

    1. Zostaňte v kontakte s ľuďmi

    Udržiavanie zdravých vzťahov s ľuďmi, ktorým dôverujeme je dôležité pre našu duševnú pohodu. Existuje mnoho rôznych spôsobov ako zostať v kontakte s priateľmi a rodinou, i keď sa nemôžete osobne stretnúť. Môžete si naplánovať čas každý týždeň na telefonovanie alebo na pravidelné video hovory. Sociálne médiá sú ďalším dobrým spôsobom ako zostať v kontakte, avšak nesmieme zabudnúť ani na oddych od digitálnych zariadení a vypnúť ich pred spaním. Buďte v kontakte, či už s ľuďmi, ktorých ste často vídavali alebo so starými priateľmi. Aj to vám môže preventívne pomôcť proti úzkosti.

    2. Rozprávajte o vašich problémoch, aj o vašej úzkosti

    Je normálne a prirodzené cítiť sa vystrašene, znepokojene alebo bezmocne z aktuálnej situácie. Pamätajte, je v poriadku podeliť sa o svoje obavy s ostatnými, ktorým dôverujete, je v poriadku zdieľať svoje pocity úzkosti. A navyše, im to môže tiež pomôcť. Ak nemôžete hovoriť s niekým, koho poznáte alebo ak vám to nepomohlo, môžete namiesto toho vyskúšať linku dôvery.

    3. Podporujte a pomáhajte ostatným

    Pomoc niekomu inému môže byť prínosom pre vás rovnako ako pre druhých, preto sa snažte v tejto chvíli trochu viac porozumieť obavám, starostiam alebo správaniu iných ľudí. Skúste myslieť na to, čo môžete urobiť, aby ste pomohli svojmu okoliu. Ak sa nemôžete stretnúť osobne, môžete im zavolať alebo poslať správu. Existujú komunitné skupiny, ku ktorým by ste sa mohli pridať, aby ste podporili ostatných.

    4. Buďte pripravený

    V závislosti od šírenia koronavírusu vláda bude meniť a prispôsobovať určité pravidlá v spoločnosti. V skutočnosti vám to môže pomôcť stať sa viac pripraveným na rôzne zmeny, a tak sa menej obávať o svoju budúcnosť. Skúste porozmýšľať nad vašim typickým týždňom. Ak ste to ešte neurobili, skúste sa porozprávať aj s Vaším zamestnávateľom. Zistite viac o štátnej podpore pre podniky a samostatne zárobkovo činné osoby, informujte sa o svojich právach na nemocenské dávky.

    5. Starajte sa o svoje telo a porazte úzkosť

    Naše fyzické zdravie má veľký vplyv na to, ako sa cítime. V takýchto chvíľach môže byť ľahké spadnúť do nezdravých vzorcov správania, ktoré nakoniec spôsobia, že sa budete cítiť horšie. Snažte sa jesť zdravé a vyvážené jedlá, piť dostatok vody a pravidelne cvičiť. Vyvarujte sa fajčeniu alebo drogám a snažte sa nepiť príliš veľa alkoholu. Prechádzky, beh alebo jazda na bicykli vám môžu skutočne pomôcť zdvihnúť náladu a vyčistiť si myseľ. Alebo môžete vyskúšať ľahké 10-minútové domáce cvičenie.

    6. Držte sa faktov o koronavíruse

    Nájdite pravdivý zdroj informácií, ktorému môžete dôverovať a overte si informácie, ktoré získavate z novín, sociálnych médií alebo od iných ľudí. Popremýšľajte ako by mohli nepresné informácie ovplyvniť iných. Snažte sa nezdieľať informácie bez kontroly faktov proti dôveryhodným zdrojom. Možno budete tiež chcieť zvážiť obmedzenie času, ktorý strávite sledovaním, čítaním, alebo počúvaním informácií o ohnisku nákazy, a to aj na sociálnych sieťach, a dokonca aj uvažovať o vypnutí upozornení na najnovšie správy v telefóne. Pre prípad núdze si môžete nastaviť konkrétny čas na čítanie aktualizácií, alebo sa obmedziť na pár kontrol denne.

    7. Tvrďte opak

    Keď sa pristihnete pri tom, ako rozmýšľate, že koronavírus zničí podnikanie alebo, že sa nikdy cez to nedostanete, potom začnite tvrdiť opak. Pripomeňte si, že tiež je šanca, že veci sa obrátia k lepšiemu alebo, že vďaka tejto situácií budete ešte silnejší, ako ste boli predtým. Cieľom tvrdenia opaku nie je presvedčiť Vás, že všetko je dokonalé alebo, že sa úžasné veci určite stanú. Namiesto toho je to o tom, aby ste videli, že katastrofické predpovede nie sú predurčené sa stať. Existuje šanca, že sa veci môžu ukázať lepšie alebo sa ukážu ešte lepšie, ako si predstavujete. Vypracujte si realistickejší pohľad na celú udalosť, radšej ako zánik a mrzutý postoj.

    8. Udržiavajte ,,sociálnu podporu”

    Našťastie naše elektronické zariadenia nám umožňujú zostať ľahko pripojený, aj keď sme v sociálnej dištancii. Aj keď video chatovanie neposkytuje všetky rovnaké emocionálne výhody osobného kontaktu, elektronické prostriedky komunikácie umožňujú udržať ,,sociálnu podporu”. Ak nemáte blízkych priateľov alebo rodinných príslušníkov, s ktorými by ste sa v tomto čase mohli spojiť, nájdite ľudí, s ktorými môžete hovoriť. Vyhľadajte fóra, skupiny sociálnych médií alebo iné osoby, ktoré sa chcú tiež spojiť. Hovoriť s ostatnými ľuďmi o tom, cez čo práve prechádzate môže znížiť Vašu úzkosť. Len sa uistite, že hovoríte o stratégiách, ktoré Vám pomôžu cítiť sa lepšie a nerobia katastrofické predpovede, ktoré podnecujú Vašu úzkosť.

    9. Sústreďte sa na veci, ktoré viete kontrolovať

    Čím viac sa zameriate na veci, ktoré nemôžete kontrolovať, napríklad ako koronavírus napreduje alebo hromadné zatváranie obchodov, ktoré ovplyvňuje Vás každodenný život, tým väčšiu úzkosť budete pociťovať. Zamerajte sa teda na veci, ktoré viete kontrolovať, ako napríklad na kroky alebo postupy, ktoré môžete urobiť, aby ste sa udržali v bezpečí, ako strávite svoj čas a ako budete hospodáriť s peniazmi, ktoré máte. Získanie pocitu kontroly nad niečím Vám môže pomôcť získať vnútorný mier.

    10. Externalizujte svoju úzkosť

    Skúste skôr než povedať: „Cítim sa strašne,“ pripomenúť sám sebe: „Úzkosť sa ma snaží prinútiť cítiť sa hrozne.” Musíte uznať, že úzkosť spôsobuje, že si myslíme veci, ktoré nie sú pravdivé. Ako napríklad: „Úzkosť sa ma snaží presvedčiť, že nedokážem zvládnuť jednu vec, ktorá sa určite pokazí!” Rozpoznajte, ako sa to snaží prinútiť Vás, aby ste sa správali spôsobom, ktorý Vás udržiava v neustálom stave úzkosti, ako napríklad: „Úzkosť sa ma snaží nechať v neustálom tempe a chaose, namiesto toho, aby som urobila niečo produktívne.” Pohľad na úzkosť, ako na vonkajšiu silu Vám môže pomôcť nájsť spôsoby, ako proti nej bojovať. Je na Vás, či sa rozhodnete bojovať proti úzkosti v podobe spánku či cvičenia. Môžete ju dokonca zmeniť na hru najrôznejších druhov, v ktorej precvičujete rôzne stratégie, aby ste sa naučili, čo Vám pomôže najlepšie zvládnuť úzkosť.

    11. Naplánujte si čas na svoje starosti

    Možno to bude znieť trocha smiešne, ale ak sa priveľmi obávate, prečo by ste si nemohli naplánovať Váš čas aj na starosti, ktoré máte na tejto Zemi ? Vedci zistili, že plánovanie času na starosti, ktoré prežívame je dobrý spôsob, ako obmedziť množstvo času stráveného nad úvahami, či vypracovávaním katastrofických predpovedí. Odložte si určitý čas na ,,svoje starosti” a vložte ho do svojho rozvrhu, ako napríklad od 7:00 do 9:15 – každý deň. Ak zistíte, že sa strachujete mimo tohto Vášho rámca, zbystrite pozornosť a pripomeňte si, že teraz nie je čas na obavy. Neskôr, ako nastane Váš čas, pokojne si sadnite a strachujte sa vo Vašom stanovenom časovom rozmedzí. Keď Váš čas vyprší, prejdite na niečo iné. S praxou takto pravdepodobne zistíte, že je to účinný spôsob, ako udržať svoje starosti pod kontrolou.

    Zobrazenia článku: 1 441

    Odporúčané články

    Vaginizmus. Viete sa ho zbaviť.
    30. novembra 2022

    Vaginizmus – viete sa ho zbaviť


    Čítať
    Sexuálne problémy u žien a hypnoterapia.
    23. mája 2022

    Sexuálne problémy u žien a hypnoterapia


    Čítať
    transgender
    8. marca 2022

    Transgender: často kladené otázky a odpovede


    Čítať

    Ďakujem za návštevu stránky.

    Psychologická ambulancia Košice, psychológ PhDr. Lenka Demková.

    „Nasleduj svoje srdce, ale nezabudni si so sebou zobrať aj svoj mozog.“

    Alfred Adler

    Máte otázky?


    0911 265 152

    demkova.psycholog@gmail.com


    Kontaktný formulár

    Adresa


    Poliklinika Staré Mesto
    Mäsiarska 27
    040 01 Košice


    Zobraziť mapu
    © 2019 psycholog-kosice.eu. Všetky práva vyhradené. Vytvorené web4you.sk